nedeľa 30. mája 2010
piatok 28. mája 2010
nedeľa 23. mája 2010
piatok 21. mája 2010
štvrtok 20. mája 2010
Ako kreslit 3Dcko
Najdôležitejšie pri kreslení 3D grafitu je predstavivosť. V prvom rade ak sa chcete naučiť nakresliť pekný graffit v priestorovom poňatí, si jednotlivé písmená treba vedieť predstaviť. Ako by ležali vo vzduchu pred vami. Skúste si ich predstaviť ako hmotný predmet, napr. kus plastu, ktorý sa v určitých bodoch zohýba a tak vytvára písmenko.
Musí to mať hĺbku aby to malo svoj špecifický výzor. Ja to robievam tak, že určité písmenko, napr. veľké tlačené A si predstavím že je v polovici prehnuté nadol. Tým samozrejme na ňom vzniknú tiene, ktoré tam potom je treba prikresliť.
Na začiatok bez tieňov. Čisto len obrysy každého písmena, ktoré sa v určitých bodoch prekrývajú a tak vzájomne na seba nadväzujú. Každé písmeno kreslím vždy tesne pri sebe. Snažím sa o čo najmenšie medzery medzi nimi a ak je to možné tak žiadne. V konečnej podobe bude tak graffit vyzerať vierohodnejšie. V tomto prvok kroku môžete kľudne kresliť jedno písmeno cez druhé, pretože väčšina plôch bude vyplnená či vytieňovaná. Tak sa mnohé pomocné čiary, ktoré boli na začiatku prekryjú. Alebo ich potom jednoducho vygumujete. Keď kresbu máte dokončenú ako je to v obrázku č. 1, môžeme pristúpiť k bodu 2. V prvom rade si musíte určiť kde to vaše fiktívne slnko je. Je dôležité si ho presne určiť. Jeho miesto pôsobenia lebo podľa neho budete tieňovať.
V mojom prípade a obrázku č.2 je slnko umiestnené v ľavom hornom rohu papiera. Čo znamená, že celé plochy odvrátené od tohto bodu budú najtmavším miestom na graffite. Takže všetky plochy v tomto smere treba zafarbiť na tmavú. Ja väčšinou používam na kresbu takýchto graffitov len ceruzky. Vtedy vyniknú tiene najlepšie. Začínam tvrdšou napríklad HB a končím pri 3B. Keď máte plochy zaplnené tmavou ako na obrázku č.2 pristúpi sa k ďalšiemu bodu. Plochy, ktoré sú obrátené k slnku čelom budú najsvetlejšie. Na nich nemusí byť skoro žiaden tieň. No ja kvôli reálnejšiemu výrazu graffitu ho tam dávam. Ale len zľahka a jemne. Plochy na písmenách, ktoré sú ako by bokom od slnka potrebujú tiene.
Na obrázku č.3 sú to tie otočené ako by vľavo. Tie miesta vytieňujte od určitého bodu, napr. zhora dole. Od najtmavších po najsvetlejšie. Je nutné spôsob tieňovania opakovať a robiť rovnako aby sa zachovala ako by realita
písmen v priestore. Nech všetky vyzerajú rovnako. Z jedného druhu materiálu. Je dobré si predstaviť chróm alebo oceľ a jeho tiene. Keď sú plochy vytieňované a správne, celý graffit už začína mať svoju realistickú podobu. V tomto bode už máme hotové zhruba všetky základné tiene. Pridajú sa ešte jemné tiene na čelnú plochu. To aby graffit nevyzeral, že je bieleho materiálu. Potom sa tiene v najtmavších plochách zvýraznia. Vezmite si najmäkšiu ceruzku a smerom od vrchu nadol vytvorte tiene. Na vrchu pri lome písmena nech je najtmavší bod a smerom dole aby postupne bledol. Takýmto spôsobom môžete zvýrazniť aj tiene v bočných plochách, nech k sebe lepšie pasujú. Každé písmeno je tak trochu poprepletané s iným. A pri svite slnka vrhá na to druhé v určitých miestach tieň. Samozrejme ak sa nachádza v priestore nad ním. Na toto je treba mať skutočne realistickú predstavivosť a vnímanie svetla a tieňov. Tak ako je to v ďalšom obrázku.
Prvé písmeno A má predĺženú stredovú čiaru, ktorá sa v priestore nachádza nad písmenom R. Keďže je slnko v ľavom hornom rohu, čiara vrhá tieň na časť písmena R. Ten tieň je tam samozrejme nutné dokresliť. Inak by písmená vyznelo papierovo a celé snaženie by vyšlo nazmar. Veď keby sme si tie dve písmená predstavili ako dva predmety v tejto polohe, tiež by podobne vrhali tiene. Jednotlivé tiene, ich tvar a dĺžka závisia od tvaru časti písmena, ktorá tieň vrhá. Keď budete kresliť iné písmená musíte dávať pozor na ich celkový tvar a spôsob a miesto položenia tieňov. Jasne je to vidieť v obrázku č.5.
Keď to máte hotové mojím zvykom býva obtiahnuť vonkajšiu stranu písmen. Keďže na seba nadväzujú a sú v tesnej blízkosti je to vždy vonkajšia strana, ako by lem. Nemusíte tento krok opakovať po mne. Ja to robievam lebo potom celkovo vyniknú tiene vo vnútri, čiže medzi písmenami. Poslednou vecou, ktorú musíte ešte urobiť je celkový tieň, ktorý všetky písmená vrhajú. Často ho dávam pod graffit. Ako by písmená stáli vo vzduchu nad papierom alebo inou plochou. Tieň môžete tak isto prikresliť aj za graffit alebo nejaký predmet, ktorý prikreslíte poza neho. Bude to mať potom krajší vzhľad. S týmito tieňmi sa často hrám a niekedy ich dám jednoducho tam kde sa mi najviac pozdávajú. Mnohokrát na miesto kde by nemali byť. No dôležité je, že to vyzerá naozaj dobre. Toto je posledný bod a váš 3D graffit je hotový.
Potom je už len na vás aké písmená použijete v ďalšom 3D graffite. Či budete používať môj štýl kreslenia alebo si postupom času vymyslíte vlastný. Tiež používanie len ceruzky alebo aj iných farebných pomôcok
je čisto vaša osobná vec.
Pre viac inšpirácií vám posielam plus ešte nejaké moje 3D výtvory.:)
Je graffity umenie?
To všetko sa to začalo tak nevinne, niekde v gete honosného mesta New York. Niekoľko mladých vandalov sa snažilo v ruchu mesta na seba upozorniť. Vlastnosť tak známa vo veku, kedy človek dospieva a prichádza do puberty.Ľudia žasli a spočiatku ani nechápali čo sa to vlastne deje. Niektorý sa inšpirovali iný sa pohoršovali a hromžili že takýmto vandalom by najradšej ruky-nohy dolámali. No napriek odporu, napriek vlnám meniacich sa zákonov a hrozbám odňatia slobody, si toto umenie našlo cestičku ktorá vedie až po dnešný deň. No stále sú ľudia ktorý nechápu a ani nechcú. Každodenne obklopený ,,čmáranicami,, v autobuse a vo vlaku zatvárajú oči a nechcú pochopiť že nieje grafit ako grafit a stále všetko hádžu do jedného vreca, ktoré by najradšj zaviazali a vyhodili na smetisko.No napriek tomu, graffity ako umenie si už dnes našlo miesto v učebniciach: Dejiny umenia. Pametám si ako včera, keď jeden starý, múdry učiteľ výtvarnej výchovy ku graffitom povedal: Žiaci, pozrite sa na dobu impresionistov. Manet, Monet a ďalší začali maľovať novým štýlom. Konzervatívny umelci nad ich obrazmi v galériách ohŕňali nos a posmievali sa im. Vy my teraz viete vymenovať impresionistou, pretože ich obrazy stoja v galériách do dnes a stoja milióny. No skúste my povedať meno jedného z posmievačov čo ukazovali prstom a smiali sa im. Nikto ich nepozná, ani o nich nepočul.
Prečo ľudia stále nechcú prijať tento smer a zaradiť ho k umeniu? Veď graffity maľby po celom svete sú ako tichý sprievodca tejto doby a nežným hlasom sa zapája do diania a ako každé umenie v minulosti, príslušne zachytáva obraz dnešnej spoločnosti. A táto realita je nevyhnutnou súčasťou týchto malieb. Ale skúste ďalej posúdiť sami.
graffiti
Oblasť graffiti tvorby, špecifiká skupiny mladých ľudí, ktorí sa jej venujú i postavenie tejto alternatívnej kultúry v našej spoločnosti, nás zaujali natoľko, že sme sa im rozhodli venovať v našej práci. Radi by sme priblížili graffiti z pohľadu writerov, ktorí ich vnímajú najmä ako umenie, na druhej strane, z pohľadu spoločnosti, ktorá sa dosť prísnymi právnymi normami snaží chrániť verejný či súkromný majetok pred vandalizmom, ničením farbou...
Opíšeme graffiti cez ich historický vznik, prienik na slovenskú scénu, reakcie, ktoré tvorba graffiti v jednotlivých spoločnostiach vyvolala, ako aj aktivity, ktoré sú vo vzťahu ku graffiti u nás aktuálne. V rámci nich spomenieme možnosti sociálneho pracovníka, ktoré má pri terénnej práci s mladými, ktorí sa tvorbe graffiti venujú. Práca je určená tým, ktorí pracujú s mladými pri voľnočasových aktivitách, ako aj ľuďom, ktorí sa o oblasť graffiti tvorby zaujímajú.
Keďže ide o dosť špecifickú tému, vychádzali sme pri tvorbe našej práce z menšieho počtu literárnych zdrojov venujúcich sa danej problematike. Použili sme internetové stránky, tiež informácie získané našim prieskumom medzi writermi.
Radi by sme sa poďakovali tým, ktorí nám pri práci pomohli poskytnutím teoretických informácií z oblasti graffiti tvorby, ako aj ľuďom, ktorí majú s prácou s mladými, ktorí sa venujú graffiti praktické skúsenosti. Naša vďaka patrí všetkým, ktorí nám pomohli s distribúciou dotazníkov, tiež writerom, ktorí aktívne odpovedali na našu prosbu o ich vyplnenie.
graffiti slovnik
Bombing - tiež chróm - veľké viacfarebné/ strieborné ilegálne vytvorené dielo v ulici
Burner - dokonale prepracovaný, obrovský alebo inak výnimočný piece
Buff - umyté graffiti, na vlakoch zväčša na oknách.
Can - sprej, dóza s farbou
Crew - skupina spoločne maľujúcich graffiti umelcov
Cross - premaľovanie, potagovanie iného graffiti, pri prejdení čerstvých vecí má obvykle za následok spory medzi crews. časté je najmä u toyov, ktorí si tak komplikujú svoj možný vývoj a spoluprácu so staršími writers
End To End - alebo aj E2E - graffiti pod oknami od začiatku vagónu až po jeho koniec
Face - namaľovaná tvár/ hlava, často sa robí spolu s piecom
Fat Cap - tryska na sprej, ktorá ma hrubú stopu
Character - namaľovaná postavička, často sa robí spolu s piecom
King - kráľ, uznávaný writer
Legal place- tiež Zóna - legálne miesto na maľbu graffiti
Old School - stará škola, writeri, ktorí sa venujú graffiti už dlhé roky
Outline - vonkajší obťah graffiti písma, zvýrazní sa tým tvar/ štýl písma
Overkill - upchatie spreja
Panel - graffiti na vagóne
Piece - graffiti maľba na ľubovoľnom povrchu, zväčša legálna.
Rooftop - graffiti na streche budovy
Rownayl - zapchatie trysky
Silencer - magnet, vďaka ktorému sa eliminuje zvuk guličky v spreji
Soft cap - tiež outline cap- tryska na sprej, ktorá ma strednú stopu
Style - autentický štýl writera, ktorým píše alebo maľuje svoje meno
Street - ulica, maľovanie na ulici
Sketch - skeč, graffiti náčrt, skica
Spot - miesto, kde sa dajú maľovať graffiti, zväčša na vlaky
Toy - začiatočník v graffiti, človek bez štýlu
Skinny Cap - tryska na sprej, ktorá ma tenkú stopu
Tag - podpis writera, meno writera
Train - vlak
Throw Up - rýchlo prevedené graffiti, obvykle bez vyfarbenia, môžu však byť aj viacfarebné a prepracovanejšie, zväčša ho tvorí len niekolko ťahov.
Yard – miesto, kde sú odstavené vagóny metra alebo vlakov, prípadne iných dopravných prostriedkov
Wildstyle - "divoký", ťažko čitateľný piece
Whole Car - graffiti maľba cez celý vagón, vrátane okien
Whole Train - graffiti maľba cez celý vlak, minimálne 3 vagóny
Writer - ten kto píše alebo maľuje graffiti
Burner - dokonale prepracovaný, obrovský alebo inak výnimočný piece
Buff - umyté graffiti, na vlakoch zväčša na oknách.
Can - sprej, dóza s farbou
Crew - skupina spoločne maľujúcich graffiti umelcov
Cross - premaľovanie, potagovanie iného graffiti, pri prejdení čerstvých vecí má obvykle za následok spory medzi crews. časté je najmä u toyov, ktorí si tak komplikujú svoj možný vývoj a spoluprácu so staršími writers
End To End - alebo aj E2E - graffiti pod oknami od začiatku vagónu až po jeho koniec
Face - namaľovaná tvár/ hlava, často sa robí spolu s piecom
Fat Cap - tryska na sprej, ktorá ma hrubú stopu
Character - namaľovaná postavička, často sa robí spolu s piecom
King - kráľ, uznávaný writer
Legal place- tiež Zóna - legálne miesto na maľbu graffiti
Old School - stará škola, writeri, ktorí sa venujú graffiti už dlhé roky
Outline - vonkajší obťah graffiti písma, zvýrazní sa tým tvar/ štýl písma
Overkill - upchatie spreja
Panel - graffiti na vagóne
Piece - graffiti maľba na ľubovoľnom povrchu, zväčša legálna.
Rooftop - graffiti na streche budovy
Rownayl - zapchatie trysky
Silencer - magnet, vďaka ktorému sa eliminuje zvuk guličky v spreji
Soft cap - tiež outline cap- tryska na sprej, ktorá ma strednú stopu
Style - autentický štýl writera, ktorým píše alebo maľuje svoje meno
Street - ulica, maľovanie na ulici
Sketch - skeč, graffiti náčrt, skica
Spot - miesto, kde sa dajú maľovať graffiti, zväčša na vlaky
Toy - začiatočník v graffiti, človek bez štýlu
Skinny Cap - tryska na sprej, ktorá ma tenkú stopu
Tag - podpis writera, meno writera
Train - vlak
Throw Up - rýchlo prevedené graffiti, obvykle bez vyfarbenia, môžu však byť aj viacfarebné a prepracovanejšie, zväčša ho tvorí len niekolko ťahov.
Yard – miesto, kde sú odstavené vagóny metra alebo vlakov, prípadne iných dopravných prostriedkov
Wildstyle - "divoký", ťažko čitateľný piece
Whole Car - graffiti maľba cez celý vagón, vrátane okien
Whole Train - graffiti maľba cez celý vlak, minimálne 3 vagóny
Writer - ten kto píše alebo maľuje graffiti
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)